přeskočit k navigaci

úvodKrkonoše - města Krkonoše › Rokytnice nad Jizerou

Krkonoše - Rokytnice nad Jizerou

ilustrační foto

Horské městečko v západních Krkonoších, jižně od Harrachova. Rozkládá se se v údolí potoka Rokytnice (Horní a část Dolní Rokytnice) a na jeho přítocích Huťském a Černém potoce, částečně také v Jizerském údolí (Dolní Rokytnice, Vilémov) a u pramenů Františkovského potoka (osada Františkov). Rokytnické údolí je na jihu ohraničeno Sachrovým hřebenem a Stráží, na východě Vlčím hřebenem a na severu hřbetem rozsochy Čertovy hory, vybíhající z masivu Lysé hory a Kotle. Tyto dva vrcholy tvoří dominantu kraje kolem Rokytnice nad Jizerou.

Rokytnice nad Jizerou byla založena zřejmě na počátku 16. století jako sklářská a hornická obec. Hlavně na Sachově vrchu a v Rokytnu byly těženy rudy, především mědi, olova, stříbra a dalších kovů. Dolování zaniklo pro malou vydatnost ložisek již v 18. století. Zdrojem obživy obyvatelstva se stalo tkalcovství a později tovární textilní výroba.

Ze stavebních památek je nutné připomenout tradiční dřevěnou architekturu, a to jak roubené měšťanské domy, tak i roubené horské chalupy, rozptýlené po okolních svazích. Ze zděných staveb jsou nejzajímavější pozdně barokní kostel sv. Michala a secesní radnice s věží vysokou 37 metrů. Zcela je vybudováno horní a dolní náměstí.

Důležitou úlohu v životě města hraje cestovní ruch a sportovní aktivity. Své služby nabízí několik desítek restaurací, hotelů a penzionů.

Rokytnice nad Jizerou je důležitým střediskem sjezdového lyžování s velkým sjezdařským areálem pod Lysou horou, menším na Studenově a řadou kratších vleků. Sportovnímu vyžití též slouží víceúčelová sportovní hala.

V roce 2006 byla zdárně dokončena nová čtyřsedačková lanovka Horní Domky, která bude v provozu i v letních měsících. Turistům se tím výrazně přiblíží centrum Krkonoš pro pěší turistiku.

 
 

« kompletní seznam měst v Krkonoších

vytiskni stránku nahoru

Počasí:

 

Doporučujeme:

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Bouda Máma wellness hotel se nachází v malebném a poklidném prostředí Krkonošského národního parku v Peci pod Sněžkou.

... více »

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Penzion Dimrovka se nachází v Krkonoších, kousek od Pece pod Sněžkou a nabízí klidné a příjemné ubytování na horách pro rodiny s dětmi, školy v přírodě, lyžařské výcviky a samozřejmě i pro jednotlivé hosty.

... více »

Rokytnice nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Pension ROKY je zcela nový penzion přímo na hlavním náměstí (naproti hotelu Krakonoš) v Rokytnici nad Jizerou.

... více »

Vysoké nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Apartmány Stará škola  se nachází  ve velmi klidném prostředí Krkonoš v blízkosti nejvýše položeného města v ČR Vysoké nad Jizerou, Přímo od apartmánů vedou běžecké a turistické trasy a z nejbližší sjezdovky je možné dostat se až před dům. Součástí apartmánů je parkoviště a lyžárna s prostorem pro

... více »

 
Krkonoše Giant Mountains Riesengebirge Karkonosze
Destinační společnost Krkonoše s.r.o.

Destinační společnost Krkonoše s.r.o.
Krkonoše s.r.o.
Horní Kout 647
512 44 Rokytnice nad Jizerou
ičo: 27471837
dič: CZ27471837
info@krkonossko.cz»