přeskočit k navigaci

úvodKrkonoše - města Krkonoše › Trutnov

Krkonoše - Trutnov

ilustrační foto

Původně to byla kolonizační obec zvaná Úpa – ale to bylo ještě před Přemyslem Otakarem II. Za krále Václava II již měl název Nový Trutnov. Na město pak byl povýšen roku 1340, kdy se stal a zůstal až do roku 1599 věnným městem českých královen. Každý určitě ví, co mohlo postihnout Trutnov roku 1421 – ano, byl dobyt husity…aby se pak stal jejich věrným spojencem. Aby toho nebylo dost, byl dvakrát vypálen Švédy a nakonec jej ještě v 18. století postihla morová epidemie.

Důležitým rokem pro Trutnov je určitě rok 1870, kdy byl napojen na železniční síť a stal se důležitou křižovatkou umožňující rozvoj města. Město bylo původně obehnáno dřevěnými hradbami, které pak byly nahrazeny hradbami kamennými z červeného pískovce.

Domy na čtvercovém náměstí, které je mírně s kopce – mají svou podobu z 18. a 19. století. Souvislé podloubí má ovšem starší základ. Každého návštěvníka zaujme stropní klenba většiny obchodů, úřadů, kaváren a podchodů – ale hlavně renesanční Stará radnice upravená po požáru v roce 1861 v novogotickém stylu. Uprostřed náměstí stojí nad kašnou z roku 1892 plastika Krakonoše – vládce hor. Kousek od kašny stojí barokní sloup Nejsvětější trojice z roku 1704 se sochami P. Marie, sv. Apolonie, Jana Nepomuckého, Františka z Assisi, Josefa, Jana Křtitele, Anežky a Jana Evangelisty. Ještě před sloupem tu stával pranýř a dokonce se tu i popravovalo.

Kousek za náměstím stojí na mírném vršku raně klasicistní poutní kostel Narození P. Marie. Jeho 63 metrů vysoká věž nese 4 zvony. Pozdně empírová kaple sv. Jana Nepomuckého byla roku 1934 přemístěna k nemocnici. Za 24 metrů vysokou lodí kostela jsou k vidění ještě zbytky původního opevnění města.

Když se řekne Trutnov, určitě se vám vybaví i bitva u Trutnova. Probíhala tu 27. 6. 1866 a utkalo se tu šedesát tisíc pěšáků, čtyři tisíce jezdců a dvacet pět dělostřeleckých baterií. Projdete-li městským parkem, dojdete na vrch Šibeník, kde stojí pomník rakouského generála Ludvíka Gablenze. K pomníku patří i sedmnáctimetrová kovová věž, která byla původně rozhlednou – dnes již nepřístupnou.

 
 

« kompletní seznam měst v Krkonoších

vytiskni stránku nahoru

Počasí:

 

Doporučujeme:

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Rodinný wellness hotel v srdci Krkonoš. Útulné 3* nebo moderní 4* pokoje. Jedinečná wellness zóna s kneippovou lázní, privátní jaccuzzi, masáže, bazén, saunu a vířivku. Přímo v hotelu je tenis, squash, stolní tenis, posilovna, půjčovna horských kol a lyžařského vybavení, bowling a další.

Vychutnáte si pravou českou kuchyni z kvalitních surovin nebo nově italskou kuchyni s pecí na pizzu."

 

... více »

Špindlerův Mlýn

 
fotografie ubyt. zařízení

Celoroční ubytování - velmi pěkné nově postavené horské apartmány přímo u sjezdovek a vleků Špindlerův Mlýn – Medvědín. Nadstandardní vybavení, klidné místo s nádhernými výhledy, příznivé ceny.

... více »

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Nově vybavené apartmány s vlastní toaletou, koupelnou a moderní kuchyní. Apartmány Na Salaši se nachází v Peci pod Sněžkou, přímo na Velké Pláni. Díky svému umístění nabízí ideální podmínky pro zimní i letní dovolené.

... více »

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Poloha ve výšce 1120m n.m. poskytuje nádherný výhled na údolí Pece pod Sněžkou, Obří důl a Sněžku, ale také příjemně strávené chvíle oddechu, jak napovídá sám název hotelu.

... více »

 
Krkonoše Giant Mountains Riesengebirge Karkonosze
Destinační společnost Krkonoše s.r.o.

Destinační společnost Krkonoše s.r.o.
Krkonoše s.r.o.
Horní Kout 647
512 44 Rokytnice nad Jizerou
ičo: 27471837
dič: CZ27471837
info@krkonossko.cz»