přeskočit k navigaci

úvodKrkonoše - turistické trasy Krkonoše › Sněžka

Krkonoše - Sněžka

ilustrační foto

**Do Slezského sedla k Špindlerově boudě vyjedeme ze Špindlerova Mlýna pohodlně autobusem po silničce, dokončené po první světové válce.

Zotavovna v sedle stojí na místě boudy vystavěné bedřichovským rychtářem Špindlerem roku 1824. Za státní hranicí je jednak objekt kasáren polské pohraniční stráže a polské schronisko Odrodzenie, vybudované počátkem třicátých let. Putování po jednom z nejzajímavějších úseků cesty česko-polského přátelství zahájíme dosti namáhavým úsekem stoupáním po severním úbočím Malého Šišáku (1440 m n. m.). Cesta je kamenitá, nepohodlná a vede po polském území.

Procházíme pásmem kosodřeviny, která nám nebrání v krásných výhledech do Jeleniogorské kotliny a na horská pásma, která jí obklopují. Na západě je to Wysoki Grzbiet Izerski, na severu Gory Kaczawskie a na východě Rudawy Jnowickie.

První zastávkou je Polední kámen (Stonecznik – 1423 m n. m.) žulový tor, zdaleka viditelný a opředený řádkou pověstí. Jeho tvar, připomínající směrem k severu lidskou postavu, byl příčinou, že vystřídá v minulosti celou řadu jmen (mj. Mnich, Starosta, Čertův Kámen aj.). Zdaleka viditelný útvar obyvatelů severního podhůří slouží jako svérázné sluneční hodiny. Slunce totiž nad ním kulminuje v pravé poledne.

Cesta nás však vede dál na hrabu karu. Zde najdeme stopy po významné hřebenové boudě, kterou dal postavit slezský Krkonošský spolek roku 1889 jako vzorové zařízení cestovního ruchu pro pohoří. Bouda prince Jindřicha vyhořela z nejasných okolností roku 1947 a nebyla už obnovena. Za pěkného počasí jde o nejkrásnější výhledové partie v Krkonoších, jimž dominuje Sněžka. Od křižovatky Spalona Stražnica jdeme již pohodlně ke Schronisku pod Sniežka a tam se rozhodneme, jak dál.

Výstup na Sněžku je logickým završením první části našeho putování, pokud jsme ho ovšem neabsolvovali v některém z předchozích dnů.

Návrat přes Luční boudu a Kozí hřbety.

 
 

« seznam turistických tras v Krkonoších

vytiskni stránku nahoru

Počasí:

 

Doporučujeme:

Janské Lázně

 
fotografie ubyt. zařízení

Toužíte po odpočinku, Dobrým nápadem vše začíná - HOTEL Luční důmaktivní dovolené s dětmi, hledáte vhodné místo pro Vaše oslavy či obchodní jednání?

... více »

Rokytnice nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Apartmán se nachází v novém objektu, otevřeném v roce 2006.

... více »

Rokytnice nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Apartmány jsou kompletně zařízené a samostatně stojící, což zaručuje naprosté soukromí.

... více »

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Sauna, whirlpool, relaxační místnost, bar s širokým výběrem nápojů včetně koktejlů, restaurant s českou kuchyní, překrásné panorama

... více »

 
Krkonoše Giant Mountains Riesengebirge Karkonosze
Destinační společnost Krkonoše s.r.o.

Destinační společnost Krkonoše s.r.o.
Krkonoše s.r.o.
Horní Kout 647
512 44 Rokytnice nad Jizerou
ičo: 27471837
dič: CZ27471837
info@krkonossko.cz»