přeskočit k navigaci

úvodKrkonoše - města Krkonoše › Poniklá

Krkonoše - Poniklá

ilustrační foto

Vítejte v jedné z nejstarších obcí západních Krkonoš Poniklé. Návštěvník našich nejvyšších hor ji nemůže přehlédnout, projíždí-li horskou krajinou z Jilemnice do Rokytnice nad Jizerou nebo naopak. Část obce se rozkládá v údolí řeky Jizery (390 m n.m.), poslední obydlí najdete v 700 m n.m. Tato malebná podhorská vesnice s 1200 obyvateli získala jméno podle menšího potoka, který se místy zcela ztrácí a opět se objevuje na jiném místě -"poniká". Příčinou tohoto úkazu jsou krasové útvary, které byly objeveny na přelomu století při těžbě kamene na výstavbu železniční tratě. První dochované záznamy o "Ponyklé" jsou z roku 1354, další z roku 1360 uvádějí název "Ponikli".
Základem existence zdejších obyvatel bývalo hlavně hospodaření na horských kamenitých políčkách. Již v 16. století patřila Poniklá k významným vývozcům plátna, a to podle ungeltních register z roku 1697. Podruzi pracovali v té době na lánových statcích, zpracovávali len, tkali plátna. Ve druhé polovině 19. století končí období domácího tkalcovství a nastupuje tovární velkovýroba. Také v Poniklé zahajuje v roce 1896 provoz přádelna, která se až do svého uzavření v roce 1996 stala největším závodem v obci. V historii vesnice je však i údobí, kdy se vesničané živili dolováním železné rudy a tuhy. Proto se do znaku obce dostal hornický rumpál s okovem. **Velkou tradici má v Poniklé výroba skleněných vánočních ozdob**. Dodnes se zde foukají skleněné perle různých tvarů a velikostí. Nejvýznamnější památkou v obci je barokní kostel sv.Jakuba Většího, který byl vysvěcen roku 1682. Je jedním z nejstarších kostelů v okolí. Při procházce obcí objevíme rázovité horské chalupy.
Zachovaly se na několika místech s roubenou obytnou částí a kamenitým chlévem. K přírodním zajímavostem patří podzemní krasový útvar s dosavadní délkou chodeb 250 m a s jeskyní, v níž najdeme krápníkovou výzdobu a jezírko velké asi 25 m2. Veřejnosti není přístupná. Své obdivovatele určitě najdou přírodní zákoutí u řeky Jizery. K dalšímu oživení našich vodních toků pomáhá také umělá líheň pstruhů a lipanů, která je umístěna v Nové Vsi. V Poniklé můžete potkat i samotného Krakonoše. Máme zde svůj lyžařský areál, který je vybaven zasněžovacím systémem. Dále u nás můžete navštívit squash centrum v hotelu Krakonošovo zátiší. Tolik stručná charakteristika této obce. Nejlepší bude, když se o její pravdivosti přesvědčíte sami. A proto, za všechny horáky, kteří milují své hory a jejich krásu. Přijďte pobejt!

 
 

« kompletní seznam měst v Krkonoších

vytiskni stránku nahoru

Počasí:

 

Doporučujeme:

Špindlerův Mlýn

 
fotografie ubyt. zařízení

Nově postavený apartmánový dům je umístěn v klidné části Špindlerova Mlýna, zvané Bedřichov.

... více »

Rokytnice nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Pension je situován v horní části Rokytnice nad Jizerou s vlastní hospodou.

... více »

Rokytnice nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Apartmánový dům 85 nabízí nadstandartní ubytování ve třech apartmánech.

... více »

Rokytnice nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Apartmány ROKYTNO 20 vám nabízí nové nadstandardní ubytování v Rokytnici nad Jizerou.

... více »

 
Krkonoše Giant Mountains Riesengebirge Karkonosze
Destinační společnost Krkonoše s.r.o.

Destinační společnost Krkonoše s.r.o.
Krkonoše s.r.o.
Horní Kout 647
512 44 Rokytnice nad Jizerou
ičo: 27471837
dič: CZ27471837
info@krkonossko.cz»