přeskočit k navigaci

úvodKrkonoše - města Krkonoše › Sklenařice

Krkonoše - Sklenařice

ilustrační foto

Při osídlování se zde stýkal samovolný migrační pohyb obyvatelstva se záměrnou kolonizací. Tato kolonizace přiváděla do pohraničí také cizince, hlavně Němce, a s nimi i pozdější národnostní problémy. Ve zdejší části podhoří však převládl téměř úplně český živel. Snad jsem toho dostatečným důkazem ...
Nejprve byly podhorským hvozdem proraženy první cesty. Ve zdejším kraji vedla jedna z nich od Jizery u osady Přívlaka vzhůru do hor směrem k dnešním Příchovicům, druhá pak od Bozkova k Jizeře, kde je dnešní Jablonec nad Jizerou. Obě se protínaly na rozlehlém návrší, jež tvořilo dominantu zdejšího kraje, a na němž v první polovině 14. století vzniklo při této křižovatce město Vysoké nad Jizerou.
Těm, kdo postupovali odtud dál směrem k severu, se naskytl na úbočí horského hřebene pohled do širokého a hlubokého údolí, které bylo chráněno okolními vrchy před horskými vichřicemi a otevřené jen úzkou průrvou směrem na východ k řece Jizeře. Nebylo možné najít příhodnější místo k založení vesnice. Byla tu nejen výhodná poloha. Ze strání nad údolím bylo vidět na všech stranách dalekou, modravou kulisu hor, jež rámovala tuto kotlinu jako mohutný, impozantní obraz horské přírody, který k sobě připoutal na první pohled zrak i srdce člověka. Opravdu to není nadnesené, platí to dodnes.

 
 

« kompletní seznam měst v Krkonoších

vytiskni stránku nahoru

Počasí:

 

Doporučujeme:

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Sauna, whirlpool, relaxační místnost, bar s širokým výběrem nápojů včetně koktejlů, restaurant s českou kuchyní, překrásné panorama

... více »

Jablonec nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Nabízíme veškeré opravy lyží a snowboardů. Například opravy prošláplých, ohnutých nebo i zlomených lyží a opravy poškozených a vytržených hran.

... více »

Rokytnice nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Pension je situován v horní části Rokytnice nad Jizerou s vlastní hospodou.

... více »

Janské Lázně

 
fotografie ubyt. zařízení

Toužíte po odpočinku, Dobrým nápadem vše začíná - HOTEL Luční důmaktivní dovolené s dětmi, hledáte vhodné místo pro Vaše oslavy či obchodní jednání?

... více »

 
Krkonoše Giant Mountains Riesengebirge Karkonosze
Destinační společnost Krkonoše s.r.o.

Destinační společnost Krkonoše s.r.o.
Krkonoše s.r.o.
Horní Kout 647
512 44 Rokytnice nad Jizerou
ičo: 27471837
dič: CZ27471837
info@krkonossko.cz»