přeskočit k navigaci

úvodKrkonoše - turistické trasy Krkonoše › Štěpanice

Krkonoše - Štěpanice

ilustrační foto

Vykročíme z dolnoštěpanické křižovatky při soutoku Jizery a Cedronu, kde se začátek značené cesty (vede až do Špindlerova Mlýna), po které první polovinu trasy půjdeme.

Dolní Štěpanice (stejně jako Horní) jsou součástí Benecka a jsou známy jako působiště Jana Buchara, průkopník turistiky a lyžování v Krkonoších. Ten učil 41 let na zdejší škole (je na ní pamětní deska), ke které po chvíli dojdeme. Asi 30 m před školou však odbočíme ze silnice vlevo kolem hasičské zbrojnice a stoupáme nejprve pěšinou přes les Borový, později polní cestou s pěkným nadhledem na Štepanice.

Les s pastvinami Zákoutského vrchu dochází k osamělím stavením vedle Homolky (684,5 m n. m.). Nabízejí se nádherné výhledy do kraje s dominantami čedičových vrchů Kumburku s Táborem. Dojdeme na neobvykle plochý hřbet zvaný Vrcha a nebo Na vrších u místního rozcestníku překřížíme silničku, vedoucí k samotě Zákoutí a po polní cestě dorazíme k lomu cesty (směrník, lavička), odkud je jeden vůbec z nejkrásnějších výhledů na Kotel (s popředí Rychlova a údolím Jizerky) – Kotelská vyhlídka.

Po pár metrech se zelené značení opět lomí a stoupá po silničce směrem na Benecko (viz varianty). My však půjdeme přímo a po neznačené úzké asfaltce klesáme kolem pěkných roubených chalup do Horních Štěpanic. Přijdeme k empirovému kostelu Nejsvětější Trojice (postaven v roce1812, uvnitř náhrobní kameny Valdštejnů ), na jehož místě ale stál farní kostel, sloužící podhradní vsi Štěpanice jiz od 14. století.

V zatáčce pod kostelem odbočíme ze silnice vpravo a nad pravím břehem potoka dojdeme starobylou hradní cestou pod zříceninu hradu Štěpanice. Vznikl na počátku 14.stol.(ne-li dříve) jako sídlo jedné větve Valdštejnů. Po roce 1524 opuštěn, později stržena věž, rozebrán na stavební kameny. Dnes zde probíhá archeologický průzkum a částečná rekonstrukce.

Od hradu scházíme úvozovou cestou pestrými lukami na silnici, kde přidáme k červeně značené Bucharově ceste, ze Žalého do Jilemnice. Již bez orientačních problémů projdeme Dolními Štěpanicemi (několik roubených chalup), kolem již zmíněné školy a opravené pseudogotické kapličky.

 
 

« seznam turistických tras v Krkonoších

vytiskni stránku nahoru

Počasí:

 

Doporučujeme:

Jablonec nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Nabízíme veškeré opravy lyží a snowboardů. Například opravy prošláplých, ohnutých nebo i zlomených lyží a opravy poškozených a vytržených hran.

... více »

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Sauna, whirlpool, relaxační místnost, bar s širokým výběrem nápojů včetně koktejlů, restaurant s českou kuchyní, překrásné panorama

... více »

Rokytnice nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Apartmán se nachází v novém objektu, otevřeném v roce 2006.

... více »

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Rodinný wellness hotel v srdci Krkonoš. Útulné 3* nebo moderní 4* pokoje. Jedinečná wellness zóna s kneippovou lázní, privátní jaccuzzi, masáže, bazén, saunu a vířivku. Přímo v hotelu je tenis, squash, stolní tenis, posilovna, půjčovna horských kol a lyžařského vybavení, bowling a další.

Vychutnáte si pravou českou kuchyni z kvalitních surovin nebo nově italskou kuchyni s pecí na pizzu."

 

... více »

 
Krkonoše Giant Mountains Riesengebirge Karkonosze
Destinační společnost Krkonoše s.r.o.

Destinační společnost Krkonoše s.r.o.
Krkonoše s.r.o.
Horní Kout 647
512 44 Rokytnice nad Jizerou
ičo: 27471837
dič: CZ27471837
info@krkonossko.cz»