přeskočit k navigaci

úvodKrkonoše - turistické trasy Krkonoše › Za rozhledy na Žalý

Krkonoše - Za rozhledy na Žalý

ilustrační foto

Od hotelu Zlatá vyhlídka vyrazíme lesem po červeně značenou Bucharovou cestou vzhůru úbočím Žalého. Již z první paseky je pěkný pohled na Jilemnicko i dál do podhůří. Cesta se stává ještě strmější od žlutě značené odbočky na Křížovky a Vrchlabí.

Po dosažení hřebene ještě půjdeme 50 m v pravo k rozhledně, 18 m vysoké kamenné věži na vrcholu Předního Žalého (1019 m n. m.). Díky poloze na značně přesunuté Žalské rozsoše a relativně velké nadmořské výšce (vrchol je tvořen rulou, odolávající zvětrávání) je odtud neomezený panoramatický rozhled zřejmě jeden z nejlepších v Čechách.

Za ideálních podmínek lze prý vidět věže pražských chrámů (podrobný plánek najdete na zadní strane turistické mapy Krkonoše-západ 1:25.000).

Rozhledna je obyčejně otevřen mezi 10–16 hodinou (informace,ob­čerstvení, suvenýry). Od rozhledny se mužem vrátit stejnou cestou, kterou jsme přišli, nebo pokračovat dál po Bucharově cestě. Půjdeme novou vrstevní cestou, svážnicí na západní straně hřebenu Zadního Žalého (1036 m n. m.). Cesta vede rozlehlými pasekami po kalamitních těžbách a nabízejí se nám široké výhledy na západní Krkonoše, Jizerské hory, Ještěd i Český ráj.

Samozřejmě jestli je příznivá viditelnost. Na lomu cesty (klesání vlevo) se za chvíli připojíme k červené značce, ale na rozdíl od ní (odbočí vpravo) dosti prudce klesáme k Sychrovu (hodní část Benecka) přímo širokou cestou s tyčovím zimním značením. Kolem hotelu Žalý dojdeme ke startu standartních bežeckých tratí, kde se napojíme na žlutě značenou cestu a po ní sejdeme na hlavní silnici (zastávka autobusu) u Horského hotelu Kubát.

 
 

« seznam turistických tras v Krkonoších

vytiskni stránku nahoru

Počasí:

 

Doporučujeme:

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Rodinný wellness hotel v srdci Krkonoš. Útulné 3* nebo moderní 4* pokoje. Jedinečná wellness zóna s kneippovou lázní, privátní jaccuzzi, masáže, bazén, saunu a vířivku. Přímo v hotelu je tenis, squash, stolní tenis, posilovna, půjčovna horských kol a lyžařského vybavení, bowling a další.

Vychutnáte si pravou českou kuchyni z kvalitních surovin nebo nově italskou kuchyni s pecí na pizzu."

 

... více »

Vysoké nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Rodinný pension Rebelka nabízí příjemné ubytování v centru obce Vysoké nad Jizerou.

... více »

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Sauna, whirlpool, relaxační místnost, bar s širokým výběrem nápojů včetně koktejlů, restaurant s českou kuchyní, překrásné panorama

... více »

Jablonec nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Nabízíme veškeré opravy lyží a snowboardů. Například opravy prošláplých, ohnutých nebo i zlomených lyží a opravy poškozených a vytržených hran.

... více »

 
Krkonoše Giant Mountains Riesengebirge Karkonosze
Destinační společnost Krkonoše s.r.o.

Destinační společnost Krkonoše s.r.o.
Krkonoše s.r.o.
Horní Kout 647
512 44 Rokytnice nad Jizerou
ičo: 27471837
dič: CZ27471837
info@krkonossko.cz»