přeskočit k navigaci

úvodKrkonoše - města Krkonoše › Sklenařice

Krkonoše - Sklenařice

ilustrační foto

Při osídlování se zde stýkal samovolný migrační pohyb obyvatelstva se záměrnou kolonizací. Tato kolonizace přiváděla do pohraničí také cizince, hlavně Němce, a s nimi i pozdější národnostní problémy. Ve zdejší části podhoří však převládl téměř úplně český živel. Snad jsem toho dostatečným důkazem ...
Nejprve byly podhorským hvozdem proraženy první cesty. Ve zdejším kraji vedla jedna z nich od Jizery u osady Přívlaka vzhůru do hor směrem k dnešním Příchovicům, druhá pak od Bozkova k Jizeře, kde je dnešní Jablonec nad Jizerou. Obě se protínaly na rozlehlém návrší, jež tvořilo dominantu zdejšího kraje, a na němž v první polovině 14. století vzniklo při této křižovatce město Vysoké nad Jizerou.
Těm, kdo postupovali odtud dál směrem k severu, se naskytl na úbočí horského hřebene pohled do širokého a hlubokého údolí, které bylo chráněno okolními vrchy před horskými vichřicemi a otevřené jen úzkou průrvou směrem na východ k řece Jizeře. Nebylo možné najít příhodnější místo k založení vesnice. Byla tu nejen výhodná poloha. Ze strání nad údolím bylo vidět na všech stranách dalekou, modravou kulisu hor, jež rámovala tuto kotlinu jako mohutný, impozantní obraz horské přírody, který k sobě připoutal na první pohled zrak i srdce člověka. Opravdu to není nadnesené, platí to dodnes.

 
 

« kompletní seznam měst v Krkonoších

vytiskni stránku nahoru

Počasí:

 

Doporučujeme:

Špindlerův Mlýn

 
fotografie ubyt. zařízení

Nově postavený apartmánový dům je umístěn v klidné části Špindlerova Mlýna, zvané Bedřichov.

... více »

Rokytnice nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Celoroční ubytování vhodné pro rodiny s dětmi a kadeřnický salón.

... více »

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Luxusní hotel v centru Krkonoš.

... více »

Rokytnice nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Penzion se nachází ve středu sportovního centra Krkonoš v Rokytnici nad Jizerou nedaleko od náměstí. Jeho poloha je ideální pro rekreaci v západní části Krkonoš.

... více »

 
Krkonoše Giant Mountains Riesengebirge Karkonosze
Destinační společnost Krkonoše s.r.o.

Destinační společnost Krkonoše s.r.o.
Krkonoše s.r.o.
Horní Kout 647
512 44 Rokytnice nad Jizerou
ičo: 27471837
dič: CZ27471837
info@krkonossko.cz»