přeskočit k navigaci

úvodKrkonoše - turistické trasy Krkonoše › Jizerky

Krkonoše - Jizerky

ilustrační foto

Na tuto túru vyrazíme třeba ze křižovatky u hotelu Karolína (mezi sklárnou a kempem) na Novém Světě po červeně značkované turistické cestě. K ní se poblíž na JZ okraji obce připojuje, modře značená cesta, přicházející Anenským údolím z centra Harrachova.

Mírně stoupáme k harrachovskému nádraží (vlak však případně využijeme při zpáteční cestě), projdeme osadu Mýtiny (od roku 1959 patří Polsku) a poměrně strmou lesní cestou sejdeme do údolí Jizerky, kterou překonáme po jednoobloukovém mostku pro pěší.

Odtud, z Martinského údolí, stoupáme silničkou podle řeky Jizery k zajímavému historickému mostu železniční trati Tanvald-Harrachov. Lesní cestou (stále po pravém břehu a po červené) balvanitého koryta Jizery s peřejemi a četnými evorzními tvary (obři hrnce) dojdeme až na úpatí Bukovce. Zde se cesta zužuje a je strmější. Vyplatí se udělat odbočku a po trase naučné stezky vystoupit na vrchol čedičového kužele, který je v krkonošsko-jizerské oblasti zcela výjimečným jevem. Na vrchol Bukovce (1005 m.n.m) procházíme bukovým lesem, který dal hoře jméno. Z vrcholu se nám, vzhledem k odumírání smrkových porostů, otevře pohled na k severu a západu na Jizerské hory a k východu na Krkonoše.

Z Bukovce sejdeme severním svahem a vrátíme se na turistickou cestu. Můžeme si prohlédnout rázovitou horskou osadu Jizerka s pozůstatky po dvou sklárnách a malým muzeem v dřevěné budově bývalé školy. Občerstvení poskytuje bouda Pyramida, podobně i restaurace Pod Bukovcem, kde se mohou zastavit ti, kteří nechtějí zacházet do osady. Už je také na čase vydat se na zpáteční cestu.

Červenou turistickou značku vyměníme za modrou a jdeme směrem k JZ přes táhlí Vlašský hřeben s výhledem na vodní nádrž Souš. Odbočíme vlevo na žlutě značenou cestu, vedoucí pod vrcholem Zámky (1002 m.n.m.,odbočka na vyhlídku) a samotou na Václavínská Studánka. Sem lze také dojít z Jizerky kratší cestou po horské silničce (neznačeno), vedoucí do Polubného.

Polubného dorazíme do Horního Kořenova na nádraží. Jízda ,,motoráčkem“ po krásném úseku trati do Harrachova-Mýtiny je příjemným zakončením túry. Pokud však v dohledné době vlak nejede, nebo máte ještě dostatek sil a času, můžete sejít do Martinského údolí a po stejné trase jako ráno se vrátit do Harrachova, nebo lépe dojít na křižovatku Na mýtě a odtud pokračovat na Nový Svět údolím Mumlavy (buď pěšky a nebo autobusem).

 
 

« seznam turistických tras v Krkonoších

vytiskni stránku nahoru

Počasí:

 

Doporučujeme:

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Poloha ve výšce 1120m n.m. poskytuje nádherný výhled na údolí Pece pod Sněžkou, Obří důl a Sněžku, ale také příjemně strávené chvíle oddechu, jak napovídá sám název hotelu.

... více »

Vysoké nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Rodinný pension Rebelka nabízí příjemné ubytování v centru obce Vysoké nad Jizerou.

... více »

Janské Lázně

 
fotografie ubyt. zařízení

Toužíte po odpočinku, Dobrým nápadem vše začíná - HOTEL Luční důmaktivní dovolené s dětmi, hledáte vhodné místo pro Vaše oslavy či obchodní jednání?

... více »

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Sauna, whirlpool, relaxační místnost, bar s širokým výběrem nápojů včetně koktejlů, restaurant s českou kuchyní, překrásné panorama

... více »

 
Krkonoše Giant Mountains Riesengebirge Karkonosze
Destinační společnost Krkonoše s.r.o.

Destinační společnost Krkonoše s.r.o.
Krkonoše s.r.o.
Horní Kout 647
512 44 Rokytnice nad Jizerou
ičo: 27471837
dič: CZ27471837
info@krkonossko.cz»