přeskočit k navigaci

úvodKrkonoše - města Krkonoše › Jilemnice

Krkonoše - Jilemnice

ilustrační foto

Hospodářské a kulturní centrum západních Krkonoš, jedna z kolébek českého lyžování a turistiky. Nalézá se na rozhraní Krkonoš a Podkrkonoší a je tedy vhodným východiskem pro poznávání obou oblastí. Leží v mělké kotlině při potoku Jilemnice, městská část Hrabačov již v údolí Jizery. Nad městem se zdvihá kopec Kozinec.

Jilemnice byla založena někdy počátkem 14 století. Její historie je spojena především se šlechtickými rody Valdštejnů a Harrachů. Jilemnice byla postižena několika pohromami: v roce 1646 byla zpustošena a vypálena švédskými vojsky. Významnými stavebními památkami jsou barokní kostel sv. Vavřince, radnice s loubím a věží, empírová kašna, sousoší P. Marie na kříži sv. Vavřince.

Z novějších staveb je zajímavá budova spořitelny v rohu náměstí Jilemnice. Roubené chalupy se zachovaly v malebné Zvědavé uličce, roztroušené i jinde (Hrabačov). V budově zámku sídlí krkonošské muzeum s Kavánovou obrazovou galerií, expozice lyžování u nás a vlastivědnými sbírkami s unikátními betlémy.,

K Jilemnici neodmyslitelně patří sporta turistický ruch. Lyžařský oddíl SKI Jilemnice byl založen již v roce 1894 na zdejší základní škole a gymnáziu fungují sportovní třídy, specializované na klasické lyžování.

Veřejnosti slouží 25 m. dlouhý krytý bazén.

 
 

« kompletní seznam měst v Krkonoších

vytiskni stránku nahoru

Počasí:

 

Doporučujeme:

Rokytnice nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Jedny z nejkrásnějších sjezdovek v ČR.

... více »

Vysoké nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Rodinný pension Rebelka nabízí příjemné ubytování v centru obce Vysoké nad Jizerou.

... více »

Pec pod Sněžkou

 
fotografie ubyt. zařízení

Rodinný wellness hotel v srdci Krkonoš. Útulné 3* nebo moderní 4* pokoje. Jedinečná wellness zóna s kneippovou lázní, privátní jaccuzzi, masáže, bazén, saunu a vířivku. Přímo v hotelu je tenis, squash, stolní tenis, posilovna, půjčovna horských kol a lyžařského vybavení, bowling a další.

Vychutnáte si pravou českou kuchyni z kvalitních surovin nebo nově italskou kuchyni s pecí na pizzu."

 

... více »

Jablonec nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Nabízíme veškeré opravy lyží a snowboardů. Například opravy prošláplých, ohnutých nebo i zlomených lyží a opravy poškozených a vytržených hran.

... více »

 
Krkonoše Giant Mountains Riesengebirge Karkonosze
Destinační společnost Krkonoše s.r.o.

Destinační společnost Krkonoše s.r.o.
Krkonoše s.r.o.
Horní Kout 647
512 44 Rokytnice nad Jizerou
ičo: 27471837
dič: CZ27471837
info@krkonossko.cz»