přeskočit k navigaci

úvodKrkonoše - města Krkonoše › Trutnov

Krkonoše - Trutnov

ilustrační foto

Původně to byla kolonizační obec zvaná Úpa – ale to bylo ještě před Přemyslem Otakarem II. Za krále Václava II již měl název Nový Trutnov. Na město pak byl povýšen roku 1340, kdy se stal a zůstal až do roku 1599 věnným městem českých královen. Každý určitě ví, co mohlo postihnout Trutnov roku 1421 – ano, byl dobyt husity…aby se pak stal jejich věrným spojencem. Aby toho nebylo dost, byl dvakrát vypálen Švédy a nakonec jej ještě v 18. století postihla morová epidemie.

Důležitým rokem pro Trutnov je určitě rok 1870, kdy byl napojen na železniční síť a stal se důležitou křižovatkou umožňující rozvoj města. Město bylo původně obehnáno dřevěnými hradbami, které pak byly nahrazeny hradbami kamennými z červeného pískovce.

Domy na čtvercovém náměstí, které je mírně s kopce – mají svou podobu z 18. a 19. století. Souvislé podloubí má ovšem starší základ. Každého návštěvníka zaujme stropní klenba většiny obchodů, úřadů, kaváren a podchodů – ale hlavně renesanční Stará radnice upravená po požáru v roce 1861 v novogotickém stylu. Uprostřed náměstí stojí nad kašnou z roku 1892 plastika Krakonoše – vládce hor. Kousek od kašny stojí barokní sloup Nejsvětější trojice z roku 1704 se sochami P. Marie, sv. Apolonie, Jana Nepomuckého, Františka z Assisi, Josefa, Jana Křtitele, Anežky a Jana Evangelisty. Ještě před sloupem tu stával pranýř a dokonce se tu i popravovalo.

Kousek za náměstím stojí na mírném vršku raně klasicistní poutní kostel Narození P. Marie. Jeho 63 metrů vysoká věž nese 4 zvony. Pozdně empírová kaple sv. Jana Nepomuckého byla roku 1934 přemístěna k nemocnici. Za 24 metrů vysokou lodí kostela jsou k vidění ještě zbytky původního opevnění města.

Když se řekne Trutnov, určitě se vám vybaví i bitva u Trutnova. Probíhala tu 27. 6. 1866 a utkalo se tu šedesát tisíc pěšáků, čtyři tisíce jezdců a dvacet pět dělostřeleckých baterií. Projdete-li městským parkem, dojdete na vrch Šibeník, kde stojí pomník rakouského generála Ludvíka Gablenze. K pomníku patří i sedmnáctimetrová kovová věž, která byla původně rozhlednou – dnes již nepřístupnou.

 
 

« kompletní seznam měst v Krkonoších

vytiskni stránku nahoru

Počasí:

 

Doporučujeme:

Vysoké nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Apartmány Stará škola  se nachází  ve velmi klidném prostředí Krkonoš v blízkosti nejvýše položeného města v ČR Vysoké nad Jizerou, Přímo od apartmánů vedou běžecké a turistické trasy a z nejbližší sjezdovky je možné dostat se až před dům. Součástí apartmánů je parkoviště a lyžárna s prostorem pro

... více »

Jablonec nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Nabízíme veškeré opravy lyží a snowboardů. Například opravy prošláplých, ohnutých nebo i zlomených lyží a opravy poškozených a vytržených hran.

... více »

Rokytnice nad Jizerou

 
fotografie ubyt. zařízení

Apartmány ROKYTNO 20 vám nabízí nové nadstandardní ubytování v Rokytnici nad Jizerou.

... více »

Janské Lázně

 
fotografie ubyt. zařízení

Toužíte po odpočinku, Dobrým nápadem vše začíná - HOTEL Luční důmaktivní dovolené s dětmi, hledáte vhodné místo pro Vaše oslavy či obchodní jednání?

... více »

 
Krkonoše Giant Mountains Riesengebirge Karkonosze
Destinační společnost Krkonoše s.r.o.

Destinační společnost Krkonoše s.r.o.
Krkonoše s.r.o.
Horní Kout 647
512 44 Rokytnice nad Jizerou
ičo: 27471837
dič: CZ27471837
info@krkonossko.cz»